Murumari OÜ

Mõnus muru mõne päevaga!

Otsing

Kontakt

OÜ Murumari
Vilde tee 121b-51
Tallinn 12613

Mob: 51 61 471
murumari@murumari.ee

KKK Prindi

 

mailaneteelehtvõilill

VÕITLE PÕHJUSE , MITTE TAGAJÄRGEDEGA

 

Sammal :

  • valguse puudumine - kui muuta ei saa, siis lepi sellega või istuta asemele varjutaimed
  • liiga õhuke huumusmulla kiht - murule laotada huumusmulla kiht või komposti-liiva segu.Parem oleks muidugi muru üles võtta ja alust kohendada
  • mulla liigvähene toitainete sisaldus - kevadel N-P-K väetist + kõdusõnnik või kompost, suve esimesel poolel 2-3 korda N, sügisel P-K väetis
  • vähene õhustatus - õhutamine
  • alaline liigniiskus - drenaaž, kraav
  • suur õhuniiskus
  • liiga sagedane ja väga madal niitmine
  • mõnede samblaliikide levikut soodustab mulla kõrge happesus - lubi, puutuhk

Soome firma Kemira toode Sammalpois (toimeained lämmastik ja raudvitriol) : raputa ainult sammaldunud alale ca 100-200 g/m2 ja seejärel kohe kasta. Aitab ka varakevadine reha või muruluuaga väljakraapimine, aga selle järel peab ikkagi ka ülevalpool mainitud tegevusi kaaluma.

Samas on sammal silmale kena vaadata, jalale pehme astuda ja täiesti hooldusvaba

Valge ristik - Trifolium Repens :

Paljuneb seemnete ja maapealsete võsunditega. Seemned püsivad mullas idanemiskõlblikud väga kaua. Igati leplik kõige suhtes, ainult umbrohutõrje vahendeid ei salli. Juurtel esinevate mügarbakterite tõttu on pinnase kvaliteeti parandav liik, rikastab mulda lämmastikuga ja tõrjub seega sammalt. Üldiselt soositud murutaim. Ei sobi ainult spordiväljakutele, kus sportlased võivad peal libastuda.

Sobib koduaias ilmestama muidu nii igavat üksluiselt rohelist, ainult heintaimedest koosnevat muru. Talla all mõjub kuumal suvepäeval meeldivalt jahutavalt.Värskelt sisaldab märkimisväärses koguses C-vitamiini.Väikelastega pered peavad natuke ette vaatama- ristiku õienutid meelitavad kokku mesilasi.

Võilill -Taraxacum officinale :

Paljuneb lendkarvakestega seemniste abil. Parim viis vabanemiseks on juured maast lihtsalt välja torkida.

Juuri kogutakse sügisel või varakevadel enne lehtede kasvamist. Puhastatakse mullast, lõigatakse ära maapealne osa ja külgjuured, pestakse külma veega, lõigatakse tükkideks ja pannakse mõneks päevaks närbuma. Kuivatatakse hästi tuulutatavas ruumis või kuivatis temperatuuril 40–50 ºC. Säilitamisaeg on viis aastat. Lehti kogutakse õitsemise ajal, närvutatakse õhu käes ning kuivatatakse hästi tuulutatavas ruumis või kuivatis. Säilitatakse tihedalt suletud klaas- või puunõus kaks aastat.

Lehtedel ja juurtel on higistama ajav, kuse- ja sapieritust ergutav, rahustav, rögalahtistav, allergia-, skleroosivastane, palavikku alandav ning lahtistav toime. Nad tekitavad söögiisu, parandavad naha üldist seisundit ning ergutavad piimaeritust rinnaga toitvatel naistel.

Võilillepreparaatidega ravitakse alahappesusega gastriiti, neid võetakse sisse mõruainena isu äratamiseks, nõrga lahtistina kõhukinnisuse ning sapieritina maksa- ja sapipõiehaiguste korral, rahustava vahendina ning kuseeritina neeruvoolmete ja podagra puhul.

Juure-lehetõmmis sobib vistrike, nahalööbe ja muude ainevahetushäiretest tingitud probleemide korral.Võilillemahlal on üldtugevdav toime, leevendab ka podagrahaigete liigesevalusid, määritakse konnasilmi ja soolatüükaid.

Õitest saab valmistada imemaitsvat võilillemett. Varre saab kerge vaevaga muuta puhkpilliks ja vette visates jagub väikelastele lõbu laialt jälgides, kuidas ribastatud vars lokiliseks muutub

Niitjas mailane - Veronica filiformis J.E.Smith:

Paljuneb varretükikeste abil (levivad niitmisel, kõndimisel jne) Kuniks teda on vähe, tuleb välja kaevata ja hävitada. Ei talu tugevat tallamist ja mulla tihendamist. Tillukeses vaasis mõjub kaunis atraktiivsena

Suur teeleht - Plantago major :

Paljuneb seemnete abil nt. niitmisel, kõndimisel- sellest indiaanlastelt tulnud hüüdnimi "Valge mehe jalajälg". Väga raske tõrjuda. Piirata saab füüsiliselt (võtad hästi maa lähedalt taimest kinni ja keerad, kuniks taim maast irdub või väikse labidaga kergitad taime alust mulda, nopid taime välja ja vajutad jalaga mulla tagasi) . Leht pannakse värskelt haava peale

Lumiseen - Fusarium nivale :

Roosakad,hallikad või valkjad laigud. Eriti soodne levik vanadel , kulurohketel ja sügisel niitmata jäänud murudel. Levib lume all seeneniidistikuna taimelt taimele.

Mügarharik - Typhula incarnata :

Äratuntav surnud keerdunud taimelehtedel olevatest tumedaist või pruunidest pahkadest. Kahjustused ilmuvad ümmarguste laikudena.

Jahukaste - haigusetekitaja Blumeria graminis:

Valkjas vildisarnane kiht . Esineb peamiselt puudealustes murudes.

Kõrrerooste - haigusetekitaja Puccinia graminis :

Oranžid laigud murus, roostekarva kiht taimede lehtedel .

Seenhaiguste profülaktikaks soovitatakse veidi enne lume tulekut muru pritsida mõne fungitsiidiga. Kevadel tuleb seenhaigustest kahjustatud laikudel pealmine mullakiht koos taimedega eemaldada ja põletada. Rikutud kohad täita mullaga ja teha ülekülv või paigata siirdmuru lapiga. Seenhaiguste kahjustusi saab vähendada, kui talvel sulale mullale tulnud lund tihendada, et maapind külmuks- külmunud pinnases seeneniidid ei levi. Samuti mõjub seenhaigustele soodsalt jää.

Murule tekkinud jääkiht tuleks lõhkuda. Murul talvisel ajal liikumine soodustab taimede surma - taimed lihtsalt külmuvad - temperatuuride kõikumine suur.

Külmakerge :

Varakevadine ere päike ja öised kõvad külmakraadid põhjustavad temperatuuri suure vaheldumise tõttu maapinna kerkimist. Selle tagajärjel rebitakse taimede juured puruks ja kevadel on nende normaalne veevarustus rikutud. Noored murud tuleks selle tõttu külvata hiljemalt augustis, et juurestik jõuaks piisavalt tugevaks areneda. Kevadel tuleb seega murud üle rullida, et maapind saaks taas tasaseks ja taimede juured saavutaks mullaga parema kontakti.

Murunurmikas - Poa annua :

Helerohelised laigud rohus.

Koduaias on mõttetu tahta ainult paarist-kolmest liigist koosnevat muru. Murunurmikas tuleb ise looduslikul teel tugeva tallamiskoormusega murudesse (ja teeradadele). Tavalises põllumullas on lugematul arvul murunurmika seemneid, mis sobival võimalusel hakkavad idanema. Jalgpalliväljakutele, kus muru rajatakse turba-liiva substraadile, kantakse murunurmika seemned peamiselt jalanõudega ja muruhooldusriistadega.

Lühiajalisust aitab asendada tema äärmiselt kiire kasv ja taastumine. Kamar puruneb küll võrdlemisi kergesti, kuid küllaldase niiskuse korral taastub seemnelise uuenemise teel väga kiiresti, mistõttu spordiväljakute murusegudesse on varasematel aastatel soovitatud võtta 5% murunurmika seemet. Taim õitseb ja viljub kogu vegetatsiooniperioodi vältel. Seemned valmivad madalatel, poollamavatel kõrtel, mistõttu levib murus isekülvi teel. Kevadise kasvu algus sõltub mulla temperatuuridest ja ei pruugi igal kevadel hilineda. Tugeva lämmastikväetisega väetamise korral ei ole värvuse vahe nii suur.

Sagedase niitmise korral annab ta väga ilusa pehme helerohelise muru. Enamasti kasvab koos murunurmikaga ka lõhnav kummel ja selline kooslus on õuele, eriti maakodus, väga sobiv.

Valge ristik