JUHEND SIIRDMURU PAIGALDAMISEKS
- Muru saabumisest paigalduseni tuleb jälgida, et muruvaip läbi ei kuivaks! Suvel otsese päikese korral peaks igal juhul ootava mätta varju paigutama. Liigniiskuse korral, eriti kuumade ilmadega, hakkab mätas hauduma ja rohulibled muutuvad pruuniks - varju peab pakkuma ka vihma eest. Parim oleks vaip maha panna 48 tunni jooksul, siis on välimus veel värske.
- Muru paigaldatakse ettevalmistatud ja tasandatud mullale. Sobiv kasvumulla kihi paksus on vähemalt 15 cm, ideaalis üle 25 cm. Mida õhem mullakiht, seda tihedamalt peab hiljem hooldusega tegelema-nt. väetama, kastma
- Enne muru kohaleasetamist (lahtirullimist) anda mullale muru püsiväetist 30-40 g ruutmeetrile. Alla külvamine ja korralik kastmine ergutab juurestiku kasvu
- Murutükid paigutada tihedalt üksteise kõrvale, et ei jääks vahesid. Seejärel tuleb paanid kergelt kinni vajutada; eriline tähelepanu just servadele! Muruvaipa laiemaks/pikemaks tõmmata ei tohi, sest kuivades tõmbub paan kokku ja koheselt tekivad praod, mis kuivavad. Kuivades muutuvad paani servad kollaseks ja jäävad pikaks silma häirima. Auku täites tuleb murulapp alati lõigata pigem natuke suurem ja see siis auku suruda, patsutades ümbritsevaga tasaseks.
Vahetult peale paigaldamist tuleb siirdmuru korralikult kasta!
- Peale kastmist ei ole soovitatav murule astuda- pehmemal pinnasel on oht paanid paigast nihutada - tulemuseks hiljem "kõrbenud" kollased servad, mullaviirud ja ebatasane pind, mida on raske niita.
- Kuivade ilmade puhul jätkata kastmist-uputamist kuni kamar juurdub: s.o. ca. 14 päeva jooksul. Varjumuru, mis on viletsam juurduja, on vaja kindlasti juurdumise osas üle kontrollida- kui pole veel juurdunud, siis kastmist jätkata, kuniks kamar korralikult maa küljes kinni. Kastmisega koonerdamine maksab koheselt ja pikaajaliselt kätte!
JUHEND SIIRDMURU HOOLDAMISEKS
- Pärast muru paigaldamist tuleb hoolikalt jälgida, et muru enne juurdumist ära ei kuivaks. Selle vältimiseks on esimesel 2 nädalal (lõpliku juurdumiseni!) vaja muru ohtralt kasta, läbi leotada
- Murule ei ole soovitatav esimese kolme nädala jooksul anda pealtväetist. Kohene väetamine aeglustab muru juurdumist s.t. meelitab taimede juured pindmisse kihti
- Niita võib ca 7 päeva pärast. Esimesed korrad niita 6 - 7 cm kõrguselt
- Kui muru niitmise järel jäävad pinnale rohukuhjad (pastatükid), tuleb need tingimata laiali ajada või ära korjata, muidu muru nende all hävib
- Märja ilmaga ei tohiks niita- murule võivad tekkida niiduki rööpad
- Põuaste ilmadega tuleb muru kasta - harvem ja tugevasti korraga, nagu vanematele murudele kohane. See meelitab muru juured sügavamale maapõue ja muru ei ole nii tundlik. Sagedane muru niisutamine muudab pikapeale muru põuakartlikuks
- Kui murusse tekivad tühikud, külvata nendesse täiendavalt seemnesegu
- Umbes kuu aja pärast võib muru väetada. Suve esimesel poolel muru püsiväetisega (N-P-K 25-2-4) või Kemira lämmastikurikka väetisega (18-9-9 ). Suve teisel poolel kaaliumsulfaadiga (0-0-40 ) või mõne teise kaaliumirikka ja vähe lämmastikku sisaldava väetisega
- Esimene niitmine teha, kui lehed on juba 10-15 cm kõrguseks kerkinud. Kuu pärast võib muru hakata niitma sobivalt kõrguselt (min. 3cm) . Niitmise sagedus tuleneb taimede kasvukiirusest. Eemaldada ei tohi korraga rohkem kui 1/3 taimede kõrgusest, vastasel korral juurte kasv lakkab.
- Esimese kuu jooksul ei või siirdatud muru tugevalt tallata, võib vigastada arenevat juurestikku. Paanide paigast nihkudes peaks need koheselt omale kohale tagasi lükkama.
- Kui paigaldus toimub hilissügisel ja juurdumine lükkub kevadesse, peab kevadel eriti hoolsalt muru seisu jälgima- kastma, kui vaja ja mitte tallama enne täielikku juurdumist!
NÕLVALE PAIGALDUS
- Pinnas olgu korralikult tihendatud! Kõik, mis lahtisem, vajub hiljem kokku või kipub tulvavete puhul kergemalt alla voolama.
- Lisa väetis.
- Pigem paigalda kerge ülekattega-alumise paani ülemine serv jääb ülemise paani alla, ca 10cm. Patsuta tihedamaks ja kinnita ühenduskoht vaiadega. Külgi kokku rebides kuivab muru kokku, vajub vahe sisse.
- Kinnita vaiadega. Väiksema kalde või lühema nõlva puhul piisab täiesti bambusest grillitikkudega kinnitamisest.
- Pööra paigaldusel rohkem tähelepanu mätta korralikult kinnipatsutamisele. Parem kontakt maaga kindlustab kiirema ja tugevama juurdumise.
- Kasta põhjalikult aga ettevaatlikult! See on nagu esimene tuleproov- jääb püsima, või hakkab vajuma. Kui vesi pääseb vaheprakku, mitte ei imbu läbi paani , siis rohke leotamisega uhab alt pinnast ära ja sellega tuleb siis koheselt tegelda.
NÕLVA HOOLDUS
Järsul nõlval paikneva muru korrashoiu eesmärk :
1. Muru peab olema püsivalt roheline
2. Muru ei tohi lamanduda
- · Kui muru hakkab kolletuma ja see pole tingitud kuivusest , tuleb kastmisveele lisada veeslahustuvat NPK täisväetist (nt Ferticare 14-11-25) maksimaalselt 8% lahusena (8 kg 100 liitri vee kohta)
- ·Kui muru on enam-vähem roheline, pole väetada vaja – see kiirendab asjatult kasvu, kõrge muru aga kipub lamanduma
- Lamandumise vältimiseks tuleb muru suve jooksul 2-4 korda (vajadusel rohkem) hõljukniidukiga niita
- Sügisel jälgida, et muru ei läheks lume alla liiga kõrgena. Vajadusel niita.
ÕHUKESEL MULLAKIHIL PAIKNEVA MURU HOOLDAMINE
Mida õhem on muru alla planeeritav huumuskiht, seda suuremad on hilisemad väljaminekud: rohkem kastmist ja väetamist ning võimalik, et ka sambliku tõrjet.
- Väga õhukese huumuskihi korral tuleb muru regulaarselt kasta.
- Kord kuus lisada kastmisveele veeslahustuvat NPK väetist – 8 kg (nt.Ferticare 14-11-25) 100 liitri vee kohta.
- Niita regulaarselt, mitte madalamalt kui 4-6 cm.
- Kui peale niitmist jäid murule niiduse klombid, siis need tuleb ära korjata. Kuiva ja hõreda muruniiduse sisse harjamisega tekib murule aja jooksul paksem huumuskiht.